..:: Mire se erdhte ne DrenicaZone.Ch ju deshirojm caste te kendshme::..
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Instalimi i phpBB Forumit ne Hostij tuaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jamee
Admin
avatar

Numri i postimeve : 200
Registration date : 22/01/2009

MesazhTitulli: Instalimi i phpBB Forumit ne Hostij tuaj   Fri Jan 23, 2009 8:06 pm

Instalimi i phpBB Forumit ne Hostij tuaj


1). Ju duheni me pas host qe posedon php dhe mysql.

2. Bejeni download http://phpbb.com/downloads.php versionin më te ri te phpbb [Full Package]

3. Unzip ate fajl qe e merrni dhe lidhuni me ftp ne hostin e juaj.

4. Ne hostin e juaj beni upload krejt fajlat qysh jan brenda ne zip ne folder qysh po doni me pas ju forumin
psh. nese doni me pas forumin ne ket link www.test.com/forum athere e krijoni ni folder
ne hostin e juaj me emrin /forum/ dhe aty mrena i upload krejt fajlat.

5. Krijone nje baze mysql ne hostin e juaj. Hosti juaj duhet me pas ndonje lloj te control panelit per host,
aty e krijoni nje database me emrin ku po doni me i rujt informatat forumi.
Do tju spjegoj qysh me kriju me phpmyadmin (me phpmyadmin ju vetem bazat mundeni me i rregullu kurse
userin duheni me kriju ne hostin e juaj permes control panelit qe keni.
pra kur e hapni phpmyadmin ne faqe te pare ju do te shini nje fushe
dhe Create New Database: shenone emrin e bazes ne ket rast "forum" dhe create
Psh. krijone nje baze "forum" dhe per ket baze krijone nje user per baza "forum" passwordi "testforum" ... !
keni kujdes ne fund te krijimit kqyrne sigurt qysh e ka emrin baza dhe useri se perndryshe nuk do te mundeni
me i lidh forumin ne shenime ! Ps. emrin e bazes folderit dhe userit i kemi marr FORUM po ju mund te i bani qysh te doni

6. Ne internet explorer apo qfar browseri perdorni shenone linkun http://www.test.com/forum dhe do te hapet
nje faqe per instalim te forumit. Keto i beni keshtu: ---Default board language: English Database Type: MySQL 3.x
(ju edhe nkofse keni version ma te ri lene keshtu qe mos te keni probleme gjat instalimit)
Choose your installation method: Install Database Configuration Database Server Hostname / DSN: localhost
(e leni localhost perveq nkofse bazen e keni te vendosur ne ndonje server tjeter athere shenoni adresen e bazes
ku eshte e vendosur) Your Database Name: forum (emri qysh e kemi kriju bazen ne phpmyadmin ose prej control
panelit te hostit) Database Username: forum (edhe emrin e kemi lan forum perveq nkofse keni tjeter shenone)
Database Password: testforum Prefix for tables in database: phpbb_ (kete mund ta leni keshtu)
Admin Configuration Admin Email Address: test@test.com (emaili i juaj) Domain Name: test.com
(! keni kujdes kete duhet me pas te sakt perndryshe mundet mos me punu forumi, shenone qysh e keni domainin ku
jeni duke e instalur forumin ose nkofse keni ip mundeni me shenu edhe ip, psh 192.168.0.1) Server Port: 80
(kete e leni keshtu veq nqofse jeni te sigurt se porta eshte tjeter) Script path: /forum/ (kete e detekton
automatikish instalimi perndryshe kjo duhet me u kan folderi ku jan fajlat e forumit)
Administrator Username: admin (useri admin mundeni me lan userin si te doni)
Administrator Password: testadmin Administrator Password [ Confirm ]: testadmin --------------------------------
dhe ne fund Start Install dhe nkofse nuk ka ndonje gabim do tju del Finish Install

7. Kthehuni ne ftp edhe i fshini folderat "install" edhe "contrib" Dhe forumi eshte gati Wink Instalimi i gjuhes
Merne download gjuhen prej faqes http://phpbb.com/downloads.php me posht do te shini SHQIP dhe download zip fajlin.
Ekstraktoni zip fajlin dhe e beni upload ne folderin ku eshte in instaluar forum ne shembullin
tone kishe me u kan "test.com/forum/language/" dmth ktu e bani upload folderin "lang_albanian" keni kujdes mos me
u kan dy foldera psh lang_albanian/lang_albanian po veq ni folder dhe fajlat me u kan ne at folder, dhe kjo kishe me
u duk "test.com/forum/language/lang_albanian" dhe tash kthehuni tek Administration Panel dhe te konfigurimi do tju
paraqitet gjuha shqipe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://drenicazone.getgoo.net
 
Instalimi i phpBB Forumit ne Hostij tuaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» PËRSHËNDETJE, URIME dhe SUKSESE në JETËN TUAJ të LAVDISHME

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: