..:: Mire se erdhte ne DrenicaZone.Ch ju deshirojm caste te kendshme::..
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Lidhja e dy kompjuterave ne nje server !!!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lidhja
VizitorMesazhTitulli: Lidhja e dy kompjuterave ne nje server !!!!!   Sun Feb 22, 2009 7:43 pm

Lidhja e dy kompjuterave ne nje server


Si ti lidhim 2 Kompjuter me nje lidhje?
Lidhja e 2 kompjuterve ne nje server
Kablloja eshte e kryqezuar quhet "Cross over" nese deshiron ta blejsh ne dyqan ( Kompjuter Shop). Ne te dy anet e kabllos jane konektore te njejte RJ-45 vetem fijet jane te lidhura ndryshe.
Konfigurimi i kompjuterit te pare:
IP: 192.168.0.1
Subnet mask: 255.255.255.0
Konfigurimi i kompjuterit te dyte:
IP: 192.168.0.2 e ndryshon vetem nr. e fundit e ben 2
Subnet mask: 255.255.255.0
Ne te dy kompjuteret e shenon "workgroup-in" me emer te njejte dhe aktivizon file & print sharing
dhe nga ai cast do te jene dy kompjuter te lidhur ne nje server
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lidhja e dy kompjuterave ne nje server !!!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Forumi i Rinise i Lidhjes Demokratike te Kosoves (Faqja Zyrtare)
» "Lidhja qeparotase dhe miqte e saj"-NJOFTIM
» Agron Shele:Lidhja Ndërkombëtare e Poetëve, Shkrimtarëve dhe Artistëve“PEGASI”ALBANIA
» Lidhja Ndërkombëtare e Poetëve, Shkrimtarëve dhe Artistëve- “PEGASI” ALBANIA
» FEJA NË FJALORIN E GJUHËS SË SOTME SHQIPE, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: