..:: Mire se erdhte ne DrenicaZone.Ch ju deshirojm caste te kendshme::..
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Krijoni nji radio tËnden -online

Shko poshtë 
AutoriMesazh
L4ND1H4CKNumri i postimeve : 50
Registration date : 22/02/2009

MesazhTitulli: Krijoni nji radio tËnden -online   Sat Mar 14, 2009 5:26 pm

Ju duhet t'keni WindowsXP Profesional dhe normal e dini qe duhet me pas qasje 24 ore ne internet
INT-ernational NET-work (INTER-NET)

po ashtu duhet ta instaloni (IIS Services)

Instalimi i IIS behet ne kete menyre:
Shko Start -> Seetings-> Control Panel -> Add/Remove Programs ->ne fund Add/Remove Windows Components

Pastaj shkon ku shkruan Internet Information Services dhe klikoni Details
dhe zgjedhe -World Wide Web Service -pastaj kliko OK dhe prit deri sa te instalohet
Kujdes: CD-në e Windows XP Professional duhet ta keni ne CD room pa tjetër

Duhet me pas IP statike po ashtu Winampin gjithsesi të instaluar

Pastaj beje download ShoutCast Server-in ketu :

Kodi:
http://www.shoutcast.com/download-filespastaj instaloje

pastaj eben donlload shoutcast -dsp plugin


Kodi:
http://www.shoutcast.com/downloadpastaj instalo edhe kët

Pastaj ne kete menyre beje konfigurimin e Shout Cast Serverit:

Hape->My Computer pastaj-> Local Disck C:\ pastaj -> Program Files -> kerkoe Shoutcast >sc_serv.ini

pasi ta gjejsh sc_serv.ini hape me notepad

Shiko ne Notepad dhe gjeje ku shkruan maxuser=32 kete numer 32 beje 100

pastaj shiko ku shkruan password=changeme, kete changeme ndryshoe por mos e harro se pastaj me vone
na kerkohet

Po ashtu gjeje ku shkruan portbase=8000 numrin 8000 ndryshoe dhe beje 8015

Tani bëje "Save" dhe mbylli te gjitha windows dritaret

Pastaj vepro keshtu:

Shko -> Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) kete e len te hapur po ashtu shko
tek Winamp-i kliko me klik djathtë diku lart

tani shko tek Options-> Preferences dhe hapet nje dritare

Pastaj shko tek : Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll]

Pastaj do hapet 1 dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source"

pastaj shiko gjeje apo shko tek "OUTPUT":posht shkruan "address" dhe aty e shenoni IP tuaj statike qe e keni

tek "PORT" e shkruani 8015 poashtu tek "Password" shkruje passwordin qe e ke dhene me lart tek sc_serv.ini

pastaj te "ENCODER" zgjedhe " 1 " poashtu tek "RECONNECTION TIMEOUT" shkruaje 0

Pastaj shko ne "yellowpages" dhe shkruaj diçka qka ju dëshironi- P-SH Sg1

Pastaj Shko tek butoni tjeter "ENCODER": dhe tani tek "ENCODER TYPE" zgjedhe mp3 encoder

Gjithashtu shko tek "ENCODER SEETINGS" clickoe 24kbps 22.050khz mono

Pastaj shko tek INPUT: ( kjo na lejon qe të zgjedhim qe a duam te leshojm muzik nga Sound Card apo nga Winamp-i
dhe e zgjedh se cilen deshiron )

Pastaj kthehemi prap tek butoni "OUTPUT" dhe klikojm "CONNECT"

Dhe pastaj normal e dini qe duhet me dit IP tuaj statike qe e ke dhëne si dhe Passwordin per tu konektuar
ne server te radios
Kjo pra është nji mënyr se si me kriju 1 radio online 24 --orë
AUTHOR RIDA-XONINET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Krijoni nji radio tËnden -online
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: