..:: Mire se erdhte ne DrenicaZone.Ch ju deshirojm caste te kendshme::..
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Çfarë është botnet'i?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jamee
Admin
avatar

Numri i postimeve : 200
Registration date : 22/01/2009

MesazhTitulli: Çfarë është botnet'i?   Fri Jan 23, 2009 9:33 pm

Çfarë është botnet'i?

Botnet është një rrjet e grupuar kompjuterësh, për qellime të dëmshme, gjegjësisht, shumica e poseduasve të këtyre rrjetave e bëjnë për të holla (për para).

Kryesisht kur flas për rrjetat, nuk flas në bazë si me bë trojanning shkollave tuaja

Jam duke folur për IRC rrjetat (IRC network), në të cilën kompjuterët e infektuar (zombie) lidhen dhe ulën (duke mos e ditur natyrisht).

Ja fillojmë...


Çfarë ju nevoitet:
1.) Një server i cili është në gjendje të përmbajë një IRC server, windows apo *nix, nuk është me ransi.
2.) Një mod për IRC serverin, më së mirit mund të jetë Unrealircd që do të jap një link më vonë.
3.) Duhet të keni dijeni mbi këto që thaç deri tanë për të vazhduar kriteriumin.
4.) Një kod burimor i botit (bot source) dhe ju lutem mos perdorni botin e zakonshëm Rxbot7.x. Do të jap edhe disa lidhje më vonë.
5.) Visual Studio 6 (C + +)
6.) Microsoft Visual studio 6 sp5
7.) Microsoft Visual studio 6 processor pack
8.) Microsoft SDK PlatformServeri juaj + Unrealircd

Windows
Nëse ju do të përdorni një windows server janë disa gjëra qe ju duhet ti dini. Unrealircd është e kompiluar për Windows, u juaji nuk është në gjendje të

ndryshoj asgjë. Gjer nga kompilimi i tijë, numri maksimal u përdoruasve që mund të përmbajë online është diku rreth 16000.

*nix distro
Nëse ju dëshironi të përdorni një linux server, janë edhe këtu disa gjëra që duhet ti dini. Unrealircd për linux i nevoitet kompilimi dmth duhet ta

rekompiloni atë, për të gjetur direktoriumet e sistemit (ku është IRC etj), numri maksimal u përdoruasve që mund të përmbajë online është diku rreth 4056.

Tani mund të mendoni pse kshtu?

Në *nix kur kompilohet, aj merr me vete të gjithe konfigurimin e kësaj, por mbas mund të ndryshohet nga konfiguracioni, e vlera në konfiguracion është diku

rreth 4056 siç e ceka edhe më parë.

Për të filluar kjo vlerë duhet të ndryshuar... Dhe ju mund ta ndryshoni atë në 9000000.

Pastaj vazhdoni konfigurimin.

ME RENDESI: Nëse ju e keni kompiluar para se keni lexuar ose e keni kompiluar tani ju lutem te dilni nga konfigurimi, dhe të shtypni "make clean" në

direktoriumin e IRCd.

Mos e kompiloni as mos e konfiguroni ende. Kjo është shum kritike.

Është e nevojshme të modifikoni disa file-s të sistemit në mënyre që IRCd i juaj të përmbaj pak më shumë se disa mijëra shfrytëzuas.
File-at janë të lehtë për ti modifikuar, tani do t'ju tregoj se çfarë duhet të modifikuar.

Ju duhet të keni privilegjet e root.

në bash shkruaje:
vi /etc/security/limits.conf

Shko në fund të faqes dhe ti shtoni rreshtat në vazhdim
shtzpe "i" për të shtypur:
username hard nofile 9999999
emri i shfrytëzuasit soft nofile 9999999

Mbasi e keni vendosur atë shtype ESC për të dalur nga insert mode, dhe shtype:
:wq

Kjo do të ruaj dhe do të dalë nga vi dhe do t'ju kthejë juve mbrapa në direktorium.

Tani shtype:
vi /usr/include/bits/typesizes.h

Në file kërkoje "__FD_SETSIZE"
Kur ta gjeni atë rresht, ndryshoje në çfarëdo numri, në "9999999"

Shtype:
:wq

Kjo përsëri do të ruaj dhe do të dalë nga vi dhe do t'ju kthejë juve mbrapa në direktorium.

Tani ndryshojme file-in e mëtejshëm
vi /usr/include/bits/types.h
Në file kërkoje përsëri "__FD_SETSIZE" dhe ndrroja vlerën në "9999999" Pastaj përsëri :wq

Edhe një na ka mbetur:
vi /usr/include/linux/posix_types.h
Në file kërkoje përsëri "__FD_SETSIZE" dhe ndrroja vlerën në "9999999" Pastaj përsëri :wq

Tani e keni përfunduar !!!

Tani në direktoriumin shtype "make clean" edhe nje herë për të qënë të sigurt. Pastaj shtype
./Config dhe ndreqni të dhënat

Mos harroni të ndrroni descriptors prej 1024 në 9000000 dhe tani e kompiloni, tani e keni unrealircd.conf shkruaje
./unreal start

Tani urime, keni instaluar IRCd në linux (shumë më mire se windows)Tani disa lidhje qe ju nevoiten.

Këtu keni 120 kode (sources) të botave më të rejat të rx.
rapidshare.com 120-bots.rar

IRCd për Linux
http://files.alexisnet.net/unreal/Unreal3.2.7.tar.gz

Torrent për Visual Studio 6
http://www.btmon.com/Applications/Un...6.torrent.html

Lidhja për processor pack
http://download.microsoft.com/downlo...N-US/vcpp5.exe

Lidhja për service pack
http://download.microsoft.com/downlo...-US/vs6sp5.exe

Platform SDK
http://download.microsoft.com/download/a/5/f/a5f0d781-e201-4ab6-8c6a-9bb4efed1e1a/PSDK-x86.exe

Çfarë të bëjmë me këto file-s:

1.) Shkarkoj
2.) Instaloje Visual Studio 6 w/ C++
3.) Instaloje service pack për të.
4.) Instaloje processor pack.
5.) Instaloje SDK
6.) Kur SDK është përfunduar hape C++ shko tek Tools > Options
Ateherë do të hapet një formë e re, në atë formë kliko në Directories. Në fund është vendi për të gjithë file-at, libs, bins, includes, srcs, etj.

Bëni ndryshimet për të gjitha drop down, dhe jeni të sigurt që mbasi keni shtuar direktoriumin, ju e keni klikuar, mbajeni dhe shperngule deri lart. Kjo

pjesë është fondamentale siç thotë C++ ajo është direktoriumi për ta perdorur. Nëse direktoriumet nuk i vendosni lartë atëher do të kompiloj gabime.

Executable Files
C:\Program files\Microsoft Platform SDL\BIN
Include Files
C:\Program files\Microsoft Platform SDK\Include
Library files
C:\Program files\Microsoft Platform SDK\LIB
Source Files
C:\Program files\Microsoft Platform SDL\SRC

Tani mund ti perdorni ato 120 mod source.

Ju faleminderit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://drenicazone.getgoo.net
 
Çfarë është botnet'i?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: