..:: Mire se erdhte ne DrenicaZone.Ch ju deshirojm caste te kendshme::..
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 New York përdor hartat e Google për t’i orientuar turistët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jamee
Admin
avatar

Numri i postimeve : 200
Registration date : 22/01/2009

MesazhTitulli: New York përdor hartat e Google për t’i orientuar turistët   Fri Jan 23, 2009 9:47 pm

New York përdor hartat e Google për t’i orientuar turistët
ëse planifikoni të bëni një udhëtim për në New York, sigurisht se ju dëshironi t’i dini restorantet, muzetë dhe ueb faqet më të mira të qytetit. Një ueb faqe (www.nycgo.com) e krijuar nga qyteti i New York dhe Google Inc, pretendon t’u ndihmojë turistëve të gjejnë atë që kanë nevojë. Kryetari i qytetit të New York Michael Bloomberg, thotë për ueb faqen e Google se ueb faqja ncygo.com pretendon të jetë faqe zyrtare online dhe burim i informimit të turistëve për qytetin. Ueb faqja përdor hartat e Google për t’u ndihmuar turistëve t’i gjejnë destinacionet e tyre, apo mënyrat për të arritur në vendin e dëshiruar. Këto informacione bëhen të mundshme edhe në celular përmes hartave të Google për celularë.

“Në bashkëpunim me Google, ne jemi duke lançuar një ueb faqe dhe qendër informuese në të njëjtën kohë, për t’u ndihmuar turistëve dhe banorëve ta hulumtojnë qytetin. Banorë apo turistë, çfarëdo që jeni, ne ju ftojmë ta hulumtoni qytetin tonë përmes kompjuterit apo celularit tuaj” – deklaroi Michael Bloomberg, kryetari i qytetit të New York.
Bashkia e New York-ut është organizata e fundit që bashkëpunon me Google dhe përdor hartat e saj. Më herët këtë e kanë bërë edhe kompanitë e fluturimeve si JetBlue Airways Corporation, që së bashku me Google krijuan një aplikacion që u mundëson udhëtarëve në aeroplan ta përcjellin fluturimin e tyre përmes televizorit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://drenicazone.getgoo.net
 
New York përdor hartat e Google për t’i orientuar turistët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pierre-Pandeli Simsia:Në Institutin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu në New York
» Demarkacioni me Malin e Zi, hartat dhe kontestimet (Harta)
» Kristo Frashëri: A duhet dënuar Skënderbeu se u përdor nga Enveri?
» Dukagjin, grabiten, vriten dhe hidhen në humnerë dy turistë çekë
» Shqipëria ka shumë përparësi për turistët evropianë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Të Fundit-
Kërce tek: